
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 7.62 mm |
| Termination | Through Hole |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Packaging | Bulk |
| Depth | 2.5 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 2.54 mm |
| Insulation Resistance | 5 GΩ |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin, Gold |
| Lead Length | 3.19786 mm |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 2.54 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Orientation | Vertical |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 week ago) |
| Color | Green |
| Gender | Pin (Male) |
| Number of Contacts | 3 |
| ELV | Compliant |
| Connector Type | Header, Breakaway |
| Number of Positions | 3 |
| Number of Rows | 1 |
| Row Spacing | 2.54 mm |
| Housing Material | PBT |
| Contact Style | Pin |
| Housing Color | Green |
| Contact Mating Length | 6.7056 mm |
| Keyed | No |
| PCB Mounting Orientation | Vertical |
| Plating Thickness | 800 nm |
| Contact Gender | Male |
| High Temperature Housing | No |
| Mating Post Length | 6.7 mm |
| Contact Shape | Square |
| High Speed Serial Data Connector | No |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Termination Post Length | 3.2 mm |
Stock: 824
Distributors
pcbx
Unit Price$0.48768
Ext.Price$0.48768
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.48768 | $0.48768 |
| 10 | $0.38774 | $3.87740 |
| 25 | $0.35349 | $8.83725 |
| 50 | $0.32227 | $16.11350 |
| 100 | $0.29381 | $29.38100 |
| 300 | $0.26230 | $78.69000 |
| 500 | $0.23416 | $117.08000 |
| 1000 | $0.21883 | $218.83000 |
